המדריך לבני משפחה מטפלים

שאלות ותשובות מרכזיות

קהילה

קהילת און ליין תומכת

ארגונים מובילים במשק
כבר שותפים למהלך

אשל פועלת לשיפור ולשימור תפקוד, למניעת הידרדרות ולדחיקת התלות והמיסוד של אנשים זקנים המתגוררים בקהילה באמצעות פיתוח מערך השירותים הקיים, שיפור האפקטיביות שלו והטמעה של גישות לתיאום טיפול ומיקוד בלקוח אנו בג’וינט-אשל מבינים כי הטיפול באדם המזדקן מחייב התייחסות גם לבני המשפחה המטפלים בו. בשותפות עם הממשלה, Caregivers Israel ושותפים נוספים, אנו מפתחים מודלים חדשניים להתמודדות עם אתגר חברתי חשוב זה.

חברת טבע המשפרת את בריאותם ואיכות חייהם של 200 מיליון מטופלים בארץ ובעולם מידי יום, מבינה את חשיבותם העצומה של בני המשפחה המטפלים ותרומתם לשיפור מצב המטופלים.
כחלק מהמחויבות של טבע למדינת ישראל, קיבלנו על עצמנו משימה חברתית הובלת שינוי במצבם של בני המשפחה המטפלים, ואנו פועלים בעבודה משותפת עם Caregivers Israel בכדי לייצר מודעות לקהילת בני המשפחה המטפלים, להקל, לתמוך ולסייע להם במגוון ערוצי מידע והדרכה.

מגדל מסייעת לביסוס מודלים חברתיים-עסקיים והשקיעה בפיתוח מנגנונים מניבים ב-Caregivers Israel. מחלקת רווחה ואחריות חברתית מקדמות סדנאות המעניקות כלים להתמודדות היומיומית של עובדים המטפלים בבני משפחה מבוגרים.
הנהלת מטח רואה בעובדיה את הנכס היקר ביותר שלה והדאגה לרווחתם היא חלק מהתרבות הארגונית שלנו. מתוך הכרה בחשיבות הנושא, חברנו ל-Caregivers Israel ואנו מסייעים לעובדים המטפלים בבן משפחה חולה או מזדקן באמצעות מידע, הפניה לייעוץ אישי וסדנאות בארגון

המדריך לטיפול בבן משפחה מבוגר פותח במטרה לסייע לבני משפחה לטפל ביקיריהם תוך קבלת מידע נגיש וממוקד. המדריך הוקם על ידי Caregivers Israel בחסות ובתמיכה של בנק הפועלים. זאת כחלק מהאסטרטגיה של הבנק לקידום מגזר המבוגרים בישראל

חברת יאנסן פועלת בשיתוף עמותת Caregivers Israel למען בני משפחה מטפלים, תוך זיהוי ומענה לצרכים הייחודיים לכל מחלה ומתוך הבנת החשיבות של מקומם ותפקידם בתהליך ההתמודדות עם המחלה

העובדים שלנו הם השותפים שלנו להצלחת החברה. בעזרת עמותתCaregivers Israel , אנחנו ב-AbbVie דואגים שתינתן להם התמיכה הנדרשת כדי לדאוג ליקרים להם ולטפל בהם בעת הצורך

ראייה כוללת של העובד – גם בשמחות אך גם ברגעים קשים, חשובה לנו בחברת פלרם ותומכת בערכי המשפחתיות ותחושת השייכות המושרשים בארגון. שיתוף הפעולה עם caregivers Israel מקדם ותומך בערכים אלה, הלכה למעשה.

ב Hertz מאמינים בפעילות התנדבותית ומעורבות חברתית בחיי הקהילה וזאת התאם לאחד מערכי היסוד של החברה – “משפחתיות”
את מעורבותנו ותרומתנו לקהילה בחרנו לממש בשיתוף עמותת caregivers, אנו מלווים מטופלים ובני משפחה לבתי חולים (“כנהגים אישיים”) .
אנחנו מסיעים אותם לטיפולים ועוזרים להם להתנייד בקלות, ביעילות וללא עלות וכך גם מפנים זמן למלווה.

לנשר תרבות ארגונית שמקדמת הומאניות, פרודוקטיביות ושותפות. אנו דואגים לעובדינו הסועדים בני משפחה, ומאפשרים גמישות ועזרה בעבודה מחד, תמיכה וסיוע ממומחים בתחום מאידך

קימברלי-קלארק ישראל מעמידה את רווחת עובדיה על סדר היום הארגוני. צוות משאבי אנוש מאתר ומזהה צרכים של עובדים המטפלים בקרוב חולה. הצוות מנגיש מידע ומפנה ליעוץ אישי עובדים הזקוקים לסיוע.

שאלות ותשובות

caregiver או בן משפחה מטפל הוא כל אדם המלווה או מטפל בקרוב חולה, מזדקן או עם מוגבלות.
עובד שבו זמנית מתפקד גם כ-caregiver טרוד במחשבות, בטלפונים ובסידורים הגורמים לקשיים בריכוז, מתחים, היעדרויות וירידה בתפוקה. בנוסף, יש לטיפול המתמשך ועומס המשימות השפעה מוכחת על איכות החיים, על הבריאות הנפשית והגופנית שלו

לפחות אחד מארבעה עובדים בכל ארגון הוא caregiver.

עובד כזה נתקל במציאות שבה, במקביל, הוא נדרש לטפל בהורה מזדקן, בבן זוג חולה או בילד עם מוגבלות. זה משפיע על התפקוד שלו/ה בעבודה ובאופן ישיר משפיע על התפוקות הארגוניות.

תמיכה בעובדים אלה היא חלק מניהול המשאב האנושי בארגון ומרכיב בסיסי באחריותו לשלומות עובדיו.

עובד המטפל בקרוב חולה “עולה” לארגון כ-3,200 $ בשנה עקב היעדרויות, ימי חופשה ומחלה, גיוס מחדש והכשרה של עובדים חדשים

מעסיקים, שמודעים לנושא ולצורך לטפל בו ומשלבים פתרונות לסיוע לעובד-המטפל במקום העבודה:

 • מחזקים את תדמית הארגון כבעל מחויבות לעובדיו ולחברה
 • מגבירים את הפרודוקטיביות ומצמצמים את ימי ההיעדרות
 • משמרים עובדים בעלי ערך ומקטינים רמת תחלופה
 • מעלים את רמת שביעות הרצון ואיכות החיים של העובדים

בתוך פגישות אחדות ובאמצעות כלים מקצועיים:

 • נמפה את התופעה בארגון
 • נסייע לך לעצב מדיניות “ידידותית לבני משפחה מטפלים”
 • נערוך הדרכות מנהלים למתן כלים לזיהוי ולהושטת יד לעובדים-בני משפחה מטפלים
 • נספק תמיכה מעשית לעובדים המטפלים בקרוביהם באמצעות הרצאות וסדנאות במקום העבודה לצד ייעוץ וליווי אישי טלפוני או פנים אל פנים

לקבלת מידע נוסף 

השילוב של עבודה וטיפול בקרוב חולה מחייב תמרון שמגביר את הסבירות לקונפליקט או חפיפה בין התפקידים והמשימות.מהספרות המחקרית עולה כי כ-70% מבני המשפחה המטפלים מדווחים על הצורך לערוך שינויים והתאמות בשגרת העבודה שלהם. הביטויים הרווחים הם:
1) היעדרות תכופה ממקום העבודה
2) תפוקת עבודה מופחתת
3) דחיית הזדמנויות לקידום הקריירה
4) פגיעה בשכר
5) פיטורין/התפטרות
6) יציאה לגמלאות בגיל מוקדם

בני משפחה מטפלים זכאים בישראל למספר שירותים והטבות הניתנים על ידי משרדי ממשלה שונים:

 • זכאות להיעדרות בשל מחלת הורה או בשל מחלת בן זוג, על חשבון ימי מחלה, עד 6 ימי עבודה (חוק דמי מחלה, 1998)
 • זכאות להיעדרות בשל מחלה ממארת של בן זוג, על חשבון ימי מחלה, עד 60 ימים בשנה
 • זכאות להיעדרות בשל מחלה ממארת של ילד עד גיל 18, על חשבון ימי מחלה, עד 90 ימים בשנה (במקרה שרק הוא ההורה המטפל- עד 110 ימים)
 • זכאות לטיפול בילד עם צרכים מיוחדים, על חשבון ימי מחלה, עד 18 ימים ( במקרה שרק הוא ההורה המטפל- עד 36 ימים)
 • זכאות לקבלת פיצויי פיטורין מהמעביד בגין התפטרות בגלל מצב בריאותי לקוי של בן משפחה (סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ”ג, 1963)
 • קבלת זיכוי במס, בשל השתתפות במימון בסידור מוסדי של אב/אם (סעיף 44 לפקודת מס הכנסה)
 • זכאות לקבלת הבטחת הכנסה ללא צורך במבחן תעסוקה, למי שמטפל בבן משפחה חולה (חוק הבטחת הכנסה, התשמ”א, 1980)
 • נקודות זיכוי ממס הכנסה בעד ילד או בוגר עם מוגבלות.
 • זיכוי במס הכנסה עבור ילד בדיור מחוץ לבית ההורים.

צרו קשר

  חדשות מהארץ ומהעולם